123 Romania - Atractii turistice, Cazare Romania

Selecteaza orasul:

Zilele Clujului 2013

Despre

Zilele Clujului vor fi organizate în acest an în perioada 24 – 31 mai, având ca şi cap de afiş concertul Loreen.

Concenrtul câștigătoarei Eurovision va avea loc în 25 mai, de la ora 22.00.

PROGRAM ZILELE CLUJULUI 2013 (proate suferi modificări):
Zilele Municipiului Cluj-Napoca ediţia a III-a
24-31 mai 2013

Vineri 24 mai 2013

11:00  Ziua Culinară Japoneză
Casa Universitarilor

14:00 “Miracolul Reuşitei” - spectacol de aniversare a Liceului Teoretic „Gh. Şincai”
Bastionul Croitorilor

10:00 Workshop SpeoArta
La terenuri  - Spaţiu comun Mănăştur

16:00 – 18:00 Ateliere pentru copii

18:00 – 20:00 Dezbateri de cartier

20:00 – 22:00 Seară de muzică Hip-Hop
Invitaţi: Personal, Cumicu, Norzeatic. Dj Set: Indigestione
Parteneriat: Asociaţia Colectiv A
Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua Filmului German
Centrul Cultural German
Str. Mihail Kogălniceanu

11:00 Festivalul Culinar Internaţional
Promenada Multiculturalităţii
Promenada Cărţilor
Târgul Meşterilor Populari Clujeni
Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:30 Teatru – La locandiera (Goldoni)
Studenţi ai Facultăţii de Litere

19:00 Lansare tombolă „Câştigă metri întregi de carte”
Marele premiu: 13 m
Deschidere Festival Culinar: Freestyle Pizza

19:30 Demonstraţie culinară italiană

20:00 Demonstraţie de Tango
Concert Trupa AlItalia
Promenada Multiculturalităţii
În colaborare cu Centrul de Cooperări Internaţional al UBB
Prezentare Erasmus Student Network,  activităţi educative şi interactive cu publicul
Biblioteca Universitară “Lucian Blaga”
Biblioteca de Studii Americare “John F. Kennedy”
Biblioteca de Studii Nordice
Centrul de Limbă şi Cultură Poloneză
Centrul Cultural Brazilian “Casa do Brazil” şi Biblioteca de Studii Latino-Americane
Centrul pentru Studiul Literaturii Belgiene de Limbă Franceză
Centrul Cultural Coreean
Centrul Cultural Rus
Institutul de Turcologie şi Studii Central Asiatice
Institutul Confucius
Muzeul UBB
Centrul Cultural German
Institutul Francez
Centrul Cultural Italian
British Council Cluj
Comunitatea Elenă din Cluj-Napoca
Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

11:00 Tabăra Medievală

20:00 Deschiderea taberei  medievale – demonstraţii cu arme şi dansuri medievale
- animaţia trupelor NOSA, Dragonii de Transilvania, Castelanul Săsărman
Piaţa Muzeului

Concert:
18:30 Ioana Moldovan
Transilvania Brass
Catrhythm
Shamrock
Piaţa Unirii

18:00 Parada de deschidere a Zilelor Cluj-Napoca
Traseu: str. Napoca, bld. Eroilor, Piaţa Unirii

18:30 Musical coregrafic Marry Poppins
Attitude Dance Studio

19:30 Concert Dj Jonnessey & Aner

20:10 Sore

21:00 Corina

22:00 Voltaj
Parcul Central

23:30 Crosul de noapte
www.runnersclub.ro

Sâmbătă  25 mai 2013

09:00 Concursul Treasure Hunt
Start: Casa de Cultură a Studenţilor
11:00  Memo 10
Ziua culinară maghiară
Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

10:00 Tabăra medievală – Trezirea la viaţă a taberi medievale

11:00 Rondul gărzii cetăţii

12:00 Ritual medieval de pregătirea a mâncării la ceaun

13:00 Prezentarea armelor şi costumelor Luptătoriilor Silfr Hauk

14:00 Dansuri medievale trupa NOSA

15:00 – 17:00 Prezentarea breslei olarilor, curelarilor

17:00 Scenariu istoric – Marea invazie a tătarilor

18:00 Ospătare din bucate medievale pregătite la ceaun

19:00 Dansuri medievale interactive trupa NOSA

20:00 Rondul gărzii cetăţii
Str. Mihail Kogălniceanu

10:00  Festivalul Culinar Internaţional
Promenada Multiculturalităţii
Promenada Cărţilor
Târgul Meşterilor Populari Clujeni
Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

13:00 Memo 10 – Start preparare specialitate maghiară

14:00 Good food – workshop şi activităţi pentru copii

14:30 Moment artistic pentru copii

15:00 Start preparat  Maghreb – cuş-cuş Royal

15:00 Demonstraţie culinară siriană

18:30 Demonstraţie culinară suedeză – somon fume

19:00 Demonstraţie culinară spaniolă

19:00 Demonstraţii de dans: Flamenco

20:00 Concert Shamrock, Bricolaj

11:00 Fugi cu Donath

Parcul Etnografic “Romulus Vuia”  Pădurea Hoia

www.runsilvania.ro

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

12:00 – 14:00/15:00 – 17:00
Gărzile Cetăţii –  Joc: vânătoare de comori pentru copiii de peste 7 ani
Tabăra de îndemânare – joc dinamic de echipă pentru copii
Parteneri: Ordinul Arhitecţilor din România Filiala Transilvania prin echipa Scena Urbană
Tur ghidat al Cetăţuii

13:00 – 14:00 Limba Română

14:00 – 15:00 Engleză sau maghiară

15:00 – 16:00 Limba Română

La terenuri - Mănăştur
12:00 – 18:00 Activităţi pentru copii
16:00 – 18:00 Istoria Mănăşturului povestită pentru copii
18:00 – 20:00 Dezbateri de cartier
20:00 Seară de muzică balcanică
Invitaţi: Fanfara Transilvania
Balkan Party cu Dj Socol

Parcul  Central
13:00 Concurs BeyBlade (titirez) şi activităţi pentru copii

Grădina Botanică “Alexandru Borza”
15:00-16:30 Tur ghidat (limba engleză şi română)

Attitude Dance studio
Str. Baba Novac nr. 32
Cursuri de dans gatuite
15:00 – 16:30 Cha Cha copii
17:00-17:30 Cha Cha adulţi

Turnul Croitorilor

17:00 Vernisajul expoziţiei de caligrafie chinezească

Institutul Confucius

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua Filmului Francez

Institutul Francez

 

18:00 Clădirea Casino

Prezentare de modă – costume de epocă tradiţionale şi ţinute de seară pe muzica Verdi

Centrul Cultural Italian

Piaţa Muzeului

18:30 Nicoleta Prisăcaru

Ansamblul de Chitare al Academiei de Muzică „Gh. Dima”

South Yorkshie Police Band

Sandu Mihail

Beats Remedy – funk jazz

Piaţa Unirii

10:00 – 14:00 Festivalul Ştiinţei

Ştiinţa pentru toţi – O sărbătoare pentru fiecare – ediţia a X-a.

Partener: Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj

20:00 Les Elephants Bizzares

21:00 Grimus

22:00 Loreen  

 

23:30 Etapa de noapte – ediţia a III-a

Traseu: Piata Unirii – Str. Universitatii – str. I.Micu Klein – str. Fortăreţei – str. Napoca – P-ţa Unirii – str. Iuliu Maniu – Baba Novac – Eroilor -  Piata Unirii

Clubul Sportiv Clujul Pedalează

 

23:00 Party Club Bamboo

Duminică 26 mai 2013

 

09:00 Concursul Treasure Hunt ziua 2

Start: Casa de Cultură a Studenţilor

 

11:00 Road Grand Prix

P-ţa Unirii – Str Universităţii – str. Micu Klein – Str. Fortăreţei – Napoca, P-ţa Unirii – Iuliu Maniu – Baba Novac – Eroilor – P-ţa Unirii

Clubul Sportiv Clujul Pedalează

 

Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

10:00 Trezirea la viaţă a taberei medievale

11:00 Rondul gărzii cetăţii

12:00 Ritual medieval de pregătirea a mâncării la proţap

13:00 Prezentarea armelor şi a costumelor Dragonilor de Transilvania

14:00 Dansuri medievale trupa NOSA

15:00 Prezentarea bresleor

16:00 Ospătare din mielul pregătit la proţap

17:00 Turnir medieval

19:00 Rondul gărzii cetăţii

 

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00  Festivalul Culinar Internaţional

Promenada Multiculturalităţii

Promenada Cărţilor

Târgul Meşterilor Populari Clujeni

Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

11:00 Activităţi pentru copii – expoziţie de măşti veneţiene, pictură

11:00 Demonstraţie culinară românească

12:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară

13:00 Demonstraţie culinară japoneză

13:00 Demonstraţie Taichi, Diabolo, Wushu

Act – Peking Opera, cântec, flaut chinezesc şi dans chiezesc

Pictură şi caligrafie chinezească

Ceremonia ceaiului

15:00 Gulyas la ceaun

17:30 Demonstraţie Capoeira – dans şi luptă braziliană

19:00 Demonstraţie culinară spaniolă

19:30 Demostraţie culinară chiliană – Empanada

20:00 Concert

Ioana Moldovan

Paula Crişan

Clădirea Casino

14:00 Parada Automobilelor Retro

Asociaţia Clujul de Altădată

18:00 Teatru de păpuşi – Cenuşăreasa – după Fraţii Grimm

22:00 Inaugurare design floral CLUJ2015?

Floristiq Art

22:15 Zumba Casino

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

12:00 – 14:00/15:00 – 17:00

Gărzile Cetăţii –  Joc: vânătoare de comori pentru copiii de peste 7 ani

Tabăra de îndemânare – joc dinamic de echipă pentru copii

 

Tur ghidat al Cetăţuii

13:00 – 14:00 Limba Română

14:00 – 15:00 Engleză sau maghiară

15:00 – 16:00 Limba Română

Parteneri: Ordinul Arhitecţilor din România Filiala Transilvania prin echipa Scena Urbană

 

La terenuri - Mănăştur

12:00 – 16:00 Activităţi pentru copii

16:00 – 18:00 Mănăşturul de ieri, de azi şi de mâine. Prezentări şi discuţii cu invitaţi

18:00 Dezbateri de cartier

20:00 Seară de Filme Documentare despre comunităţi urbane şi relaţia cu mediul înconjurător

 

Cluj Arena

Demonstraţie de Cricket

 

15:00 Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Teatrul Senzorial Labirint

http://crc-cluj.org

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

18:30 Poveşti din grădină

 

Attitude Dance studio

Str. Baba Novac nr. 32

Cursuri de dans gatuite

15:00 – 16:30 Vals vienez copii

17:00-17:30 Vals vienez adulţi

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua filmului maghiar

 

Piaţa Muzeului

18:30 Piera Lombardi

Ami şi Crista

Chris

Skydive

Patrick & The Verticals

Natif

Piaţa Unirii

10:00 – 13:00 Vară cu peripeţii

Piese de teatru, treasure hunt pentru copii, jocuri, tombolă

În parteneriat cu Şcoala Internaţională Spectrum

18:30  Corul Junior VIP

19:00   Academia de Muzică „Gh. Dima”

20:00   Gala Operelor Clujene

21:30   Filarmonica de Stat Transilvania – spectacol Verdi

Luni 27 mai 2013

 

Cinematograful Mărăşti

9:00 Festivalul naţional “Flori de mai. Flori de speranţă”

Asociaţia Down

 

11:00  Memo 10

Ziua culinară britanică

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:00 Str. Mihail Kogălniceanu

Festivalul Culinar Internaţional

Promenada Cărţilor

Târgul Meşterilor Populari Clujeni

Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

 

12:00 Momente artistice oferite de elevii Liceului Teoretic Gh. Şincai

16:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară – varză cu ciolan

17:00 Preparare ceaun rusesc

17:00 Demonstraţie culinară germană

17:30 Demonstraşie culinară italiană

18:00 Demonstraţie culinară japoneză

18:30 Demonstraţie culinară siriană

20:00 Demonstraţie culinară românească – rest. Valahia

21: 00 Concert Emeric Imre, Punct Rom

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Piaţa Muzeului

18:30 Patricia Niri

Alexandra Cocis

Mihai Adrian

Cornelia Feraru

Empire

Norby X

The Beat

Trupa Verde

 

Piaţa Unirii

18:30  Orchestra profesionistă “Cununa Transilvană” şi solişti: Mariana Morcan, Amalia Codorean

Compania “Românaşul-Bum” ( Rabă)

Ansamblurile Folclorice: Dor transilvan, Tradiţii, Mărţişorul, Ordogtergye, Szarkalab

Lucia Potra

Ioana Şteţco

Sava Negrean Brudaşcu

Dumitru Fărcaş

Aurel Tămaş

 

23:00 Party Cluj The One

 

Marţi 28 mai 2013

 

11:00  Memo 10

Ziua culinară indiană

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

Str. Mihail Kogălniceanu

Festivalul Culinar Internaţional

Promenada Cărţilor

Târgul Meşterilor Populari Clujeni

Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:00 Memo 10 – Demonstraţie Culinară coreeană şi Kim Bap

17:00 Start preparat culinar mediteranean

17:00 Demonstraţie culinară maghiară

17:30 Demonstraţie culinară germană

18:00 Demonstraţie culinară japoneză

18:30 Start ceaun evreiesc

18:30 Jam session –  bucătărie spaniolă şi italiană

19:00 Demonstraţie culinară românească + Moment artistic

19:30 Demonstraţie culinară siriană

20:00 Concert Incognito

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Clădirea Casino

17:00 Show de Cluj cu Ministar

20:00 Comedia Dell’Arte – manufactură de măşti

 

Piaţa Muzeului

18:30 Mood Quartet

The Beat Project

Cvartetul Clarinetti

 

Piaţa Unirii

20:00 Rehab Nation

21:00 Mircea Baniciu

22:00 Zdob şi Zdub

 

 

Miercuri 29 mai 2013

 

11:00  Memo 10

Ziua culinară moldovenească

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:00 Str. Mihail Kogălniceanu

Festivalul Culinar Internaţional

Promenada Cărţilor

Târgul Meşterilor Populari Clujeni

Muzeul Tradiţiilor Ţărăneşti

16:00 Memo 10 – Demonstraţie culinară

Berbecuţ la ceaun

Somon

Kim Chi

17:00 Start preparat culinar Benelux

17:00 Demonstraţie culinară maghiară

17:30 Demonstraţie culinară germană

18:00 Start preparat Uzbekistan

18:30 Jam session asiatic –  bucătărie japoneză şi chinezească

19:00 Concert Trupa de Acoperire

 

Clădirea Casino

12:00 Expoziţie de pictură – Cimişlia, Republica Moldova

20:00 Milonga Corazon de Cluj Casino

 

Cinematograful Mărăşti

12:30 All dogs go to Heaven

14:20 Teatru pentru copii

15:30 Film documentar

17:30 Film artistic

20:00 Teatru cu îngeri – Teatru Simbol

Din cadrul Festivalului Îngerilor – Asociaţia Meduart

 

14:00  Bld. Eroilor

Civic Art – atelier de creaţie în aer liber

Liceul de Arte Plastice Romulus Ladea

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii

17:30 – 18:30 Tur ghidat

 

Piaţa Muzeului

17:00  Ziua Moldovei – Ansamblul folcloric “La izvor” din Cimişlia-Republica Moldova

18:30   Seara de folk

Teodora Iacob şi Cvartetul de coarde

.rom ( punct rom)

Mgda Puskas

Emeric Imre

 

20:00 Concert Tango Transit – Centrul Cultural German

 

Joi 30 mai 2013

 

11:00  Memo 10

Ziua culinară coreeană

 

11:00 – 20:00 Zidul Cetăţii – Strada Potaissa

Tabăra medievală – animată de domniţe şi cavaleri medievali

 

11:30 Expoziţie de fotografie – Suwon, Coreea de Sud

-Demonstraţii de caligrafie coreeană

12:00 DirtPark Hoia

Hobby Bike Cup

www.hobbybike.ro

 

Bld. Eroilor

14:00 Civic Art – atelier de creaţie în aer liber

Liceul de Arte Plastice Romulus Ladea

 

Grădina Botanică “Alexandru Borza”

15:00-16:30 Tururi ghidate (limba engleză şi română)

 

Cetăţuie – partea Nordică a vechii cetăţui

15:00 – 17:00 Ateliere de creaţie pentru copii

17:30 – 18:30 Tur ghidat

22:00  Proiectul “Sound Meets Light”  ediţia a III-a

Asociaţia Culturală EvolArts

 

Bastionul Croitorilor

18:00 Seminar Psihologie Minte Forte

 

Cinematograful Mărăşti

17:00, 19:00 Ziua filmului românesc de artă

Asociaţia Clujul de Atădată

 

Piaţa Muzeului

 

11:00 – 13:00 Ateliere de creaţie: pictură pe sticlă, prelucrarea hârtiei, arta decorativă textilă

13:00  Balet – Palatul Copiilor

- Teatru “Romeo şi Julieta” – Şcoala Gimnazială Kos Karoly

- Teatru de păpuşi –  Palatul Copiilor

- Teatru de păpuşi „Cenuşăreasa” - Teatrul Puck

- Teatru-dans – Trupa “Microbis”

Activităţi din cadrul Festivalului Îngerilor

Asociaţia Meduart

16:30  - demonstraţie de Taekwondo

-  muzică şi dans tradiţional coreean

Open Bridge Consortium

19:00 Concert

Digital Sushi

Quantum Drive

Lights Out

Kumm

 

Parcul Central – Zona Foişor

19:30   Miniconcert de fanfară

21:30  Corurile reunite ale Operei Maghiare şi a Operei Române

Lansare de luminiţe pe malul lacului Chios

 

Casa de Cultură a Sudenţilor

18:00 Miss Universitas

 

Casa Tranzit

20:00 Concert Lo Giyo (Franţa, Insula Reunion)

Institutul Francez

 

23:00 Party Club Kharma

 

Vineri 31 mai 2013

 

11:00 Memo 10

Ziua Culinară Siriană

 

Casino

13:00 Festivalul pentru copii Candyland

 

Bastionul Croitorilor

11:00 Târg de Ciocolată

 

Piaţa Muzeului

18:30  Concert Lo Giyo (Franţa, Insula Reunion)

Institutul Francez

 

Kate & The Band

Zoom Z

De la Funnk

 

 

Expoziţii

 

Clădirea Casino

24-31 mai 2013

Expoziţia de fotografie “Clusium Urbe Nostrum” ediţia a III-a

Asociaţia ArtImage Cluj-Napoca

 

28 mai Expoziţie de tablouri

Cimişnia – Rep. Moldova

 

Bastionul Croitorilor

 

Parter/Etajul 1

25 – 26 mai

SPEOARTA . Expoziţie de fotografie de peşteră

Asociaţia Speologilor Amatori

Photo România

 

Etajul II

“Opera din Pekins” – expoziţie de artă caligrafică şi pictură artă chinezească şi pictură chinezească

Invitaţi artişti chinezi de la Zhejinag University of Science and Technology

Institutul Confucius

 

Mansardă

24-31 mai Expoziţie de icoane

Asociaţia Meduart

 

31.05. – 02.06. Târgul de Ciocolată

 

Alte activităţi

 

Parcul Rozelor

Family Olimpics

Organizat de City Plus, Asociaţia 11even şi Asociaţia Little People.

 

Cupa Corporaţiilor

21-29 mai

Baza Sportivă “Dan Anca”

www.cupacorporatiilor.ro

 

Streetball – Trofeul BeSort

24-26 mai

Fabrica de Sport

www.trofeul-besport.ro

 

Târgul Creatorilor Populari

24-26 mai

Piaţa Avram Iancu

 

Festivalul „Migraţie şi Drepturile Omului” (MIDO),

23/24- 26 mai 2013

ediţia a III-a

Organizator: LADO

www.ladocluj.ro

 

Muzeul Universităţii Babes-Bolyai

Săptămâna porţile deschise

 

 

Vineri 24 mai

18:00 Galeriile Episcopatul Lutheran

Inaugurare epoziţie de fotografie şi pictură

Exponate inspirate din zona Mării Albe

Artişti din Moscova, Sankt Petersburg şi Cluj-Napoca

Concert al ansamblului Voci Transilvane

Eveniment din cadrul Zilelor Culturale Slavone

Organizator: Centrul Cultural Rus al UBB

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (30 votes cast)
Zilele Clujului 2013, 9.5 out of 10 based on 30 ratings

Localizare pe harta

Festivaluri , , , , , ,

Related Listing

Adauga comentariu

Trimite unui prieten

Cod verificare
captcha image

Trimite

Cod verificare
captcha image

Contact

Festivaluri

123Romania.ro

Fii la curent cu noutăţile pe 123Romania.ro !